AKTUALNOŚCI POLIBRO

Kwiecień 2014

Życie niesie ze sobą ciągłe zmiany, niektóre na lepsze, niektóre na gorsze. W „życiu” POLIBRO także zaszła zmiana- chwilowo na gorsze.

Z końcem grudnia zamknięty został polski sklep, który był również siedzibą biblioteki. Prawie tysiąc polskich książek trzeba było szybciutko zabrać i tak z „domku”, jakim dla POLIBRO było to miejsce, znalazły się one w 22 pudłach gotowe do przeniesienia na nowe miejsce.

Stres, żal i pytanie: co teraz zrobić?

Stowarzyszenie Polaków na Majorce niestety nie dysponuje własnym lokalem, choć od lat walczymy u władz tutejszych jak i konsularnych o pomoc w tej sprawie- do dnia dzisiejszego bez efektu. No i mamy pasztet- biblioteka „na bruku”. Oczywiście zawsze jest opcja oddania książek do tutejszej biblioteki, ale raz oddane już do nas nie wrócą. Jest to więc ostateczność. Ponieważ jesteśmy niepoprawnymi optymistami, marzycielami i nie tracimy nadziei, że sytuacja lokalowa kiedyś znajdzie pozytywne rozwiązanie, postanowiliśmy przeczekać i przechować księgozbiór w „podziemiu”. Złożyliśmy książki w bezpiecznym, ale niestety niepublicznym miejscu. Czytelnik nie ma chwilowo osobistego do nich dostępu – nie może wziąć ich do ręki, przekartkować, poczytać fragmentu. Nie oznacza to jednak, że księgozbiór jest niedostępny. Wręcz przeciwnie!

Na stronie znajdziecie katalog książek i jeżeli będziecie chcieli je wynająć to wystarczy, że wyślecie SMS-a z tytułem i numerem katalogowym pod numer 639 967701, a my te książki Wam dostarczymy (zadzwonimy i  umówimy się gdzie i kiedy jest Wam wygodnie). Zasady wynajmu pozostaną te same: kaucja, ilość pozycji, czas wynajmu.

Każda zmiana skłania do refleksji, do podsumowania tego co było. Nie wiemy jak potoczą się losy POLIBRO, ale jedno jest pewne- gdyby nie tacy ludzie jak Michał Obel, pani Maryla Okoń i jej mąż Mirosław oraz Wy, Czytelnicy i Ofiarodawcy, to ten projekt nie byłby możliwy. Z całego serca w imieniu własnym, w imieniu tych milczących książek, które dzięki Wam wędrowały po polskich domach, zaspakajały potrzeby serca i koiły nasze dusze, oraz dziesiątek anonimowych czytelników- DZIĘKUJEMY!

Trzymajcie kciuki za pomyślną przyszłość POLIBRO, a póki co: czytajcie, czytajcie, czytajcie!

 

—————————————————————————————————————————————

Czerwiec 2013

Biblioteka Narodowa w Warszawie przysłała do POLIBRO paczkę pełną nowiutkich i jeszcze farbą drukarską pachnących książek. Dziękujemy!!!!! Szczególnie dziękujemy pani Dorocie Maciejuk    z Pracowni Uzupełniania Zbiorów, za świetną inicjatywę i trud w poszukiwaniu jak najlepszych „domów” dla polskich książek którymi się opiekuje.

Pozdrawiamy Panią Dorotę, a w zamian proponujemy wysyłkę paczki ze słońcem.

 

—————————————————————————————————————————————

Marzec 2013

W środę 6 marca odbyła się w Casal de entidades prezentacja dwóch książek dotyczących emigracji i emigrantów. Jedna z nich nosi tytuł „El Mundo en Una Isla” autorstwa sióstr Eleny i Nuria Alino Todo. Obie są wieloletnimi dziennikarkami w gazecie „Baleares sin fronteras”, a książka ta jest rekompilacją pisanych przez nie artykułów. Powiadomiono nas o tej prezentacji mówiąc, że jest w tej książce również mowa o naszym stowarzyszeniu. Skusiłam się i poszłam. Jakież było moje rozczarowanie gdy stwierdziłam, że owszem artykuł o stowarzyszeniu jest, ale tak krótki i tylko informujący o tym kto teraz jest przewodniczącym i jakie mamy plany działania. Po prostu nieciekawy dla nikogo. Książka pełna jest historii emigrantów z Ameryki Południowej i Afryki, które- i owszem- trzymają w napięciu. To inny świat- pomyślałam, a jak rozejrzałam się naokoło to sama siebie zapytałam: co ja tutaj robię? Byłam chyba jedyną Europejką wśród obecnych , nie licząc przedstawicieli władz i organizatorów. Wniosek jest taki: lepiej „sprzedają się” historie pełne dramatu niż spokojna działalność kulturalna Europejczyków.

A oto parę zdjęć:

aktualności 2 aktualności 1 aktualności 1 (2)

—————————————————————————————————————————————

Grudzień 2012 / Styczeń 2013

aktu gru sty

—————————————————————————————————————————————

Paździermik 2012

aktu pazdziernik 2012-foto 1          aktu pazdziernik 2012 foto 2

Nasza biblioteka POLIBRO rośnie jak na drożdżach. Wyrasta z wszystkiego- ze swoich półek też. Postanowiliśmy więc dostawić kolejną, czwartą półkę. Tutaj powstał jednak mały problem, bo pomieszczenie w którym się znajduje księgozbiór nie jest z gumy i brakuje wolnej ściany dla kolejnego regału. Ale od czego pomysłowość- zbudowaliśmy półkę na kółkach którą można swobodnie odsunąć i dostawiliśmy ją z przodu. Z rezultatu jesteśmy bardzo zadowoleni. Rośnij nam zdrowo POLIBRO!

 

————————————————————————————————————————————–

Czerwiec 2012

 

Aktu czerwiec 2012 foto 1

Bibliotekę POLIBRO odwiedza wielu czytelników, ale ostatnio z wizytą przyszły dzieci – uczniowie
Wesołej Polskiej Szkoły. Poznały działy biblioteki i zasady jej funkcjonowania, ale najciekawsza
była „podróż” przez świat książek. Widzieliśmy książki maluteńkie i te olbrzymie, stare (1699 rok) i najnowsze (elektroniczne), widoczne tylko w ciemności i do wąchania, do czytania palcami i
zrobione z tkaniny, te, z których można zrobić teatr i te, z których wyskakują bohaterowie.
Uczniowie zostali uroczyście pasowani na czytelnika i otrzymali legitymacje o tym zaświadczające. Złożyli też uroczystą przysięgę: „My uczniowie Polskiej Szkoły Tobie, książko, przyrzekamy
Chętnie czytać Cię będziemy I zniszczyć Ciebie nie damy Obowiązków czytelnika Chętnie
przestrzegać będziemy I wiernego przyjaciela Zawsze w Tobie odnajdziemy” Na zakończenie
własnoręcznie wykonali zakładki i wypożyczyli książki do poczytania w domu.
To była wspaniała wizyta!

Aktu czerwiec 2012 foto2

Komentowanie wyłączone.